Nauka, nauka i jeszcze raz nauka! Audycja dla wszystkich dociekliwych i żądnych wiedzy. Pytamy naukowców o ich badania, projekty, sukcesy, wyzwania. Odcinki co każde poniedziałki, środy i piątki o 13! #SAMESZTOSY to Radio Kampus 97,1 FM w Warszawie i www.radiokampus.fm
…
continue reading
Psychologia spekulatywna to podcast, który bada świat z nowej perspektywy, poszukując opowieści łączącej ludzką rzeczywistość ze światem więcej-niż-ludzkim. Razem odkrywamy najnowsze teorie ekopsychologii, fizyki kwantowej, nowego materializmu, biologii, psychoanalizy i psychologii osobowości. Wędrujemy przez zaskakujące krainy myśli, ćwiczymy wyobraźnię i spekulujemy na temat nowego świata, w którym współżyjemy z innymi istotami, odkrywając tajemnice kosmosu. Autor podcastu, Adam Łuczak, pr ...
…
continue reading
Okiem Szamana to podcast dla ludzi myślących, którzy nie boja się zadawać pytań. Holograficzny wszechświat, matrix, historia starożytna, spiskowe teorie dziejów, magia, projekcja astralna, zdalne widzenie oraz wiele, wiele innych tematów, które zadowolą osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie: po co my na tej ziemi w ogóle żyjemy i jaka jest nasza rola w kosmosie.
…
continue reading
To nie jest strona podkastu Nauka XXI wieku. Zajrzyj na stronę https://podkasty.info/nauka Subskrybuj RSS: https://podkasty.info/RSS/NXXI-RSS.xml
…
continue reading
Podcast o nauce i science fiction. Gdzie leży granica tego co możliwe? Ile jest science w SF i co z tego co oglądaliśmy i czytaliśmy pojawi się w naszym życiu? Rozmawiają Piotr Kosek - twórca kanału Astrofaza i dr hab. Leszek Błaszkiewicz.
…
continue reading
W dzisiejszym coraz to bardziej skomplikowanym świecie, coraz to mniej tak naprawdę o nim wiemy. Na co dzień spotykamy się z niezwykle fascynującymi zjawiskami, maszynami i procesami traktując je, jako oczywistości, gdy tak naprawdę niewiele z otaczającego nas świata rozumiemy. W swoim podcaście będę próbował odpowiedzieć na z pozoru proste, ale intrygujące pytania, ujawniając przy tym cuda przyrody oraz techniki, które, na co dzień umykają nam niezauważone. Na drodze dochodzenia do odpowied ...
…
continue reading
"Czarne Owce" to projekt weteranów polskiego Youtube – Dakanna i Kierownika. Dużo partykuł wzmacniających w treści aczkolwiek zawsze z morałem i wyrazistą pointą. Budzi skrajne emocje. Zmusza do refleksji. Łamie reguły. Na przekór trendom... i algorytmom. Zapraszamy do słuchania! WERSJA Z OBRAZEM DOSTĘPNA NA KANALE YOUTUBE http://youtube.com/CzarneOwceShow
…
continue reading
Technologia bez tajemnic
…
continue reading
9 maja to w Rosji nie tylko święto, ale też fundament nowej, opartej na konflikcie z Zachodem narodowej mitologii. Jak Kreml wykorzystuje pamięć o drugiej wojnie światowej do legitymizacji swoich obecnych działań, czym różni się rosyjska narracja od tej znanej nam z Zachodu, i wreszcie, jaką rolę Dzień Zwycięstwa odgrywa w bieżących politycznych ro…
…
continue reading

1
Ataki wilków na ludzi. Musimy się bać?
14:52
14:52
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
14:52Niedawno Polskę obiegły informacje o dwóch atakach wilków na ludzi. Sceptycznie do tych wiadomości nastawiony jest Michał Żmihorski, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. O życie i charakterystykę wilków badacza pyta Kuba Łasicki.
…
continue reading

1
Mit, czy wymazana historia? Atlantyda, El Dorado i inne - POP Science #97
2:02:14
2:02:14
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
2:02:14W tym odcinku zagłębiamy się w tajemnice Atlantydy – od starożytnych mitów po współczesne interpretacje, książki i popkulturę. Okryjemy inne legendarne lądy: Lemurię, kontynent Mu, El Dorado, Thule czy Hy Brasil. Wspominamy również mapę Piri Reisa, zatopiony Doggerland oraz dzieła literackie i muzyczne inspirowane tymi historiami. Czy Atlantyda to …
…
continue reading

1
Kim są dzisiaj zetki? Raport "Stan Młodych 2025"
20:19
20:19
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
20:19O badaniu młodych dorosłych mówią założycielki fundacji Ważne Sprawy, Kaja Gagatek i Julia Kelsz. Niektóre wnioski zaskakują samych autorów raportu! Rozmowę młodych o młodych prowadzi Kuba Łasicki.
…
continue reading

1
Kim będzie nowy papież? Zamknięta pod kluczem polityka Watykanu
14:36
14:36
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
14:36Prof. Arkadiusz Stempin opowiada Bartoszowi Pergołowi o rozpoczynającym się wkrótce konklawe. Kto wybierze następcę papieża Franciszka, jak przebiegają organizowane wśród kardynałów wybory i jacy kandydaci mają w nich na dziś największe szanse?
…
continue reading

1
AZS UW Darkomp Wilanów. Jak ma się futsal w Polsce?
15:24
15:24
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
15:24Futsal w Polsce dynamicznie się rozwija! Kluby dochodzą do top 8 Ligi Mistrzów, a reprezentacje jeżdżą na największe turnieje. AZS UW Darkomp Wilanów to akademicka drużyna, która gra w najwyższej, profesjonalnej lidze w naszym kraju. O drużynie, w rozmowie z Kubą Łasickim, mówią Radek Marcinkowski i Mikołaj Sarnowski.…
…
continue reading

1
Budżet Obywatelski jest niesprawiedliwy? Pomóc ma nowa metoda
14:34
14:34
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
14:34Prof. Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Skowron z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW mówi o nowej metodzie głosowania w budżecie obywatelskim, która ma zapewnić większą sprawiedliwość. Wytestowały ją już pierwsze miasta, kiedy przyjdzie pora na Warszawę? Pyta Kuba Łasicki.
…
continue reading

1
Dlaczego te gwiazdy sprawiły problem naukowcom? - POP Science #96
2:07:52
2:07:52
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
2:07:52Najdziwniejsze gwiazdy odkryte przez naukowców. Wszechświat pełen jest niezwykłych gwiazd, które nie pasują do typowych schematów. Dzisiaj przyjrzymy się najdziwniejszym obiektom, jakie znamy – od gwiazd kwarkowych, przez nietypowe supernowe, aż po tajemnicze gwiazdy akrecyjne. Zastanowimy się, czym różnią się od "zwykłych" gwiazd i jak wpływają na…
…
continue reading

1
Gentryfikacja zjada lokalne społeczności. Ciemna strona rewitalizacji
20:47
20:47
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
20:47Rewitalizacja starych osiedli ma swoją ciemną stronę. O gentryfikacji, czyli zjawisku niszczenia dawnych społeczności odnowionych dzielnic, mówi dr Barbara Audycka z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW. Pyta Kuba Łasicki.
…
continue reading

1
Archeologia Salwadoru, czyli zapełnianie białych plam na mapie historii
16:26
16:26
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
16:26W Ameryce Środkowej wiemy wiele o historii Majów, w rejonie Andów dziesiątki archeologów badają do dziś kulturę Inków -- a co działo się pomiędzy nimi? O prowadzeniu jednych z pierwszych badań archeologicznych w kraju, o którego przedhiszpańskiej kulturze cały czas myślimy jako o kulturze "pomiędzy" Bartoszowi Pergołowi opowiada dr Jan Szymański z …
…
continue reading
Gdy dla jednych wiosenny spacer po parku to koncert barw i zapachów, dla innych to niekończąca się sesja kichnięć, kaszlu i załzawionych oczu. Co będzie uczulać nas w najbliższych miesiącach, w jaki sposób przygotować się na sezon pylenia i wreszcie ‒ czym kichnięcie osoby przeziębionej różni się od kichnięcia alergika? O tym w rozmowie z Maksem Wa…
…
continue reading

1
Pomiar ze sportową precyzją, czyli czy smartwatch kłamie?
23:20
23:20
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
23:20Czy modele w urządzeniach sportowych typu smartwatche lub opaski poprawnie mierzą parametry wysiłkowe w czasie wysiłku? Jak z głową usprawnić i monitorować swoje treningi? O tym i o badaniu NOODLE opowiada doktorant Przemysław Kasiak z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Rozmawia Marta Boroń…
…
continue reading
Czy dźwięki, a konkretnie bineural, beats mogą wpływać na nasz mózg i pomagać w nauce? Czy synchroniczne dudnienia są przyjemne? A może to, czy zwiększają naszą koncentrację, zależy od osobowości? O tym opowiada dr Agnieszka Rościszewska z Centrum Neuronauki Poznawczej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozmawia Marta Boroń…
…
continue reading

1
Perfekcyjny wszechświat. Jakim cudem istniejemy? - POP Science #95
1:44:10
1:44:10
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
1:44:10Wszechświat wydaje się niezwykle precyzyjnie dostrojony do istnienia życia – gdyby fundamentalne stałe fizyczne były inne, gwiazdy, planety i my sami moglibyśmy nigdy nie powstać. Istnieją dwie główne interpretacje tego fenomenu: albo Wszechświat jest taki, bo inaczej nie moglibyśmy w nim istnieć, albo istnieje nieskończenie wiele wszechświatów i p…
…
continue reading

1
Studenckie algorytmy wojują na rynkach
16:17
16:17
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
16:173 miejsce studentów Uniwersytetu Warszawskiego w Rotman International Trading Competition to świetna okazja, żeby porozmawiać o tym czym zajmuje się dziedzina finansów ilościowych i jak wygląda codzienna praca specjalistów tworzących algorytmy grające na rynkach. Z finalistami rozmawia Kacper Koźluk.…
…
continue reading
Z przeinaczaniem, zaciemnianiem i kłamaniem spotykamy się niemal od kołyski. Mimo to rozpoznawanie kłamstw sprawia nam ogromne problemy, a efekty takich prób nie są bardziej przewidywalne od rzutu monetą. Czym różni się wypowiedź kłamliwa od szczerej, co cechuje dobrego kłamcę i wreszcie, czy mamy skuteczniejszy od zgadywania sposób na rozpoznanie …
…
continue reading

1
Naukąt SGH: Gospodarka o obiegu zamkniętym – przyszłość czy kosztowny eksperyment?
19:06
19:06
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
19:06Czy ekologia i ekonomia mogą iść w parze, czy też gospodarka obiegu zamkniętego to luksus dostępny tylko dla najbogatszych? O wyzwaniach i korzyściach związanych z modelem cyrkularnym rozmawiamy z:🔹 Dr hab. prof. SGH Zbigniewem Grzymałą – Instytut Finansów SGH, kierownik studiów podyplomowych „Menadżer Gospodarki Cyrkularnej w Przedsiębiorstwie”✔️ …
…
continue reading

1
Feminizm, komunizm, PRL. O zapomnianej emancypacji
15:26
15:26
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
15:26Prof. Agnieszka Mrozik opowiada o pożytkach z patrzenia przychylnym okiem na czasy PRL. Kim były działaczki, które w powojennej, socjalistycznej rzeczywistości z nadzieją walczyły o prawa kobiet? Co udało się osiągnąć w zakresie emancypacji przed 1989 rokiem – i które z osiągnięć feministycznych socjalistek z nami zostały, a które pozostały histori…
…
continue reading
Komputery kwantowe miały zrewolucjonizować kryptografię, analizę danych i symulacje złożonych układów fizycznych. Ale choć firmy technologiczne prześcigają się w ogłoszeniach o przełomach, to nadal brakuje nam... sprawnego urządzenia. Czym właściwie jest komputer kwantowy, dlaczego jego zbudowanie to nie lada wyzwanie i czy mogą nam w tym pomóc egz…
…
continue reading
Zajęcia z wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego dostępne i dla osób przed maturą, i dla osób dawno po ukończeniu formalnych studiów. Uniwersytet Otwarty UW po raz kolejny zaprasza na zajęcia dostępne dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy. Listę zajęć w trymestrze wiosennym oraz program intensywnych kursów wakacyjnych znajdzie…
…
continue reading
Czy w naturze człowieka leży postrzeganie świata jako żywego, świadomego organizmu? Czy psychologia to nauka, która nie odrobiła lekcji z postkolonialnej krytyki? I co wspólnego z ekologią ma myślenie magiczne? W czwartym odcinku Psychologii Spekulatywnej wyruszamy w podróż przez teorię rozwoju inteligencji według Piageta, kolonialne korzenie pojęc…
…
continue reading

1
Naukąt SGH: „Work War Z” – pokolenie Z na rynku pracy
16:57
16:57
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
16:57Czy rzeczywiście młode pokolenie chce pracować tylko zdalnie, z psem na kolanach i matchą w ręku, czy może redefiniuje relacje z pracodawcami i zmienia tradycyjne podejście do kariery? O wynikach największego badania dotyczącego postaw i oczekiwań pokolenia Z – „Work War Z” – rozmawiamy z ekspertami, którzy uczestniczyli w jego tworzeniu:🔹 Magda Pi…
…
continue reading

1
(Nie)sprawiedliwość środowiskowa w Warszawie
12:10
12:10
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
12:10Dr Jakub Rok z EUROREG-u - Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy, które obszary Warszawy są najbardziej zanieczyszczone. Okazuje się, że najbogatsi najbardziej trują powietrze, a mieszkają w najczystszych miejscach. O (nie)sprawiedliwość środowiskową pyta Kuba Łasicki.…
…
continue reading

1
ILUZJA RZECZYWISTOŚCI, DEAD INTERNET - OKIEM SZAMANA
54:07
54:07
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
54:07Iluzja rzeczywistości naszych czasów. Dead internet. okiermszamana.comAutor: Bartosz Socha
…
continue reading

1
Cenny urok paskudy. Warto polubić brzydotę w przyrodzie?
13:00
13:00
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
13:00O gustach się dyskutuje. A gdy zachwycamy się naturą tak, jak sztuką - szukając w niej tego co piękne, urocze, harmonijne - to łatwiej nam później zignorować te obszary świata, które choć bardzo potrzebują uwagi i ochrony, nie kuszą pocztówkowym krajobrazem. O znaczeniu docenienia brzydoty dla ratowania dzikiej natury Bartoszowi Pergołowi opowiada …
…
continue reading

1
Owies kontra choroby jelit, czyli o beta-glukanach
24:07
24:07
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
24:07Beta-glukany z owsa to nie tylko błonnik - to też poważny sojusznik w walce z nowotworami i chorobami jelit. Obiecujace badania nad ich zastosowaniem prowadzi wraz z zespołem prof dr hab. Joanna Gromadzka-Ostrowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kto najbardziej może skorzystać z właściwości beta-glukanów? Czy owsianka jest w…
…
continue reading

1
Naukąt SGH: Migracje zarobkowe w UE – szansa czy zagrożenie?
17:09
17:09
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
17:09Swobodny przepływ pracowników w Unii Europejskiej to jedno z jej fundamentalnych założeń, ale czy rzeczywiście przynosi korzyści wszystkim krajom? Z jednej strony otwiera możliwości zawodowe, z drugiej – prowadzi do drenażu mózgów i nierównowagi na rynkach pracy. O wpływie migracji zarobkowych na gospodarki państw członkowskich i przyszłości unijne…
…
continue reading

1
Kolonizacja planet. Czy znajdziemy drugą Ziemię? - POP Science #94
2:22:12
2:22:12
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
2:22:12Kolonizacja kosmosu to temat łączący naukę i przyszłość ludzkości. Jednym z kluczowych zagadnień jest przesiedlenie na inną planetę oraz realność planów takiej ekspansji. Problem przeludnienia i głodu na Ziemi sprawia, że poszukiwanie nowego miejsca do życia staje się coraz bardziej istotne. Wyzwania związane z założeniem kolonii obejmują znalezien…
…
continue reading
Zderzanie atomów z pojedynczym (!) jonem to rzecz wymagająca dziesiątek laserów, magnesów no i teoretycznej wiedzy o fizyce kwantowej. Do tego - sądziliśmy do wczoraj - pewne zjawiska i tak nie zajdą, jeśli temperatura w aparaturze będzie wyższa od... nieosiągalnych dla naukowców, milionowych części jednego Kelwina. O odkryciu, że wystarczy ochłodz…
…
continue reading
Czy słuchanie Mozarta albo hymnu czyni nas lepszymi ludźmi? Jak słuchanie radosnych rytmów wpływa na nasze postrzeganie siebie? Czy istnieje moralnie dobra playlista? A może muzyka to dobry środek wychowawczy? O tym opowiada doktorantka Katrzyna Pypno-Blajda ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Rozmawia Marta Boroń…
…
continue reading

1
Następcy grafenu, czyli dwuwymiarowa rewolucja
17:01
17:01
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
17:01Nowe rodzaje paliw, błyskawiczne reakcje chemiczne czy wyłapujące wszystkie straty ciepła źródła energii — materiały dwuwymiarowe oferują bezmiar możliwości. Skąd wziąć materiał cieńszy od mydlanej bańki, gdzie konkretnie naukowcy szukają następców grafenu i czemu sięgają w tym celu do najgłębszych zakamarków tablicy Mendelejewa? O tym w rozmowie z…
…
continue reading

1
Wypadek zarejestrowany kamerą, gastroskopia, fizyka kwantowa i lizaki [CZARNE OWCE]
25:37
25:37
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
25:37Dziękujemy bardzo za odsłuch! Jeśli chcesz zobaczyć obrazek - zapraszamy na nasz kanał YouTube: https://youtube.com/@CzarneOwce | Dak'n'Kiero
…
continue reading

1
Naukąt SGH: Opieka długoterminowa – wyzwanie przyszłości
17:01
17:01
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
17:01Starzejące się społeczeństwo to nie tylko demografia, ale realne wyzwanie dla systemu opieki długoterminowej, który do 2050 roku musi sprostać wzrostowi zapotrzebowania o jedną trzecią. Jakie rozwiązania są możliwe, kto najbardziej odczuje skutki zmian i jak Polska powinna przygotować się na nadchodzące dekady? O polityce społecznej i wyzwaniach op…
…
continue reading
Co badacz musi robić, żeby awansować, czym są dla nauki międzynarodowe korporacje wydawnicze i jak słynna polska ministerialna lista ma się do akademickiej codzienności? O problemach organizacji dzisiejszej nauki i o pomysłach na zmiany Bartoszowi Pergołowi opowiada Stanisław Krawczyk, adiunkt w Instytucie Socjologii UWr…
…
continue reading
Czy osoby na diecie wegetariańskiej są atrakcyjnymi kandydatami na radnkę? Takie pytanie zadali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu SWPS i zbadali to na grupie 400 osób. Kuba Łasicki rozmawiał z jedną ze współautorek badania Dominiką Adamczyk z Wydziału Psychologii UW.
…
continue reading

1
Czy dobry drink może stworzyć złego człowieka?
27:06
27:06
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
27:06Jak po alkoholu zmienia się podejście do wartości z fundamentu moralnego - lojalności, czystości, czy sprawiedliwości? Czy łatwiej jest wtedy przestawić zwrotnice w dylemacie wagonika i czy oceniamy się wyżej? Na te pytania odpowiada na podstawie swoich badań dr Mariola Paruzel-Czachura z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Rozmawia Marta…
…
continue reading

1
Naukąt SGH: Bankowość przyszłości – jak AI zmienia finanse?
16:31
16:31
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
16:31Sztuczna inteligencja w bankach to już nie przyszłość, a codzienność – od automatycznych decyzji kredytowych po inteligentne asystenty finansowe. Jak AI wpływa na sektor bankowy, czy klienci mają powody do obaw i gdzie leży granica między innowacją a ryzykiem? O rewolucji w bankowości elektronicznej rozmawiamy z dr. hab. Emilem Ślązakiem, prof. SGH…
…
continue reading

1
Ile płacą nam Iluminaci? - Taśmy Astrofazy Q&A - POP Science #93
1:08:33
1:08:33
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
1:08:33Dzisiaj odpowiemy na najciekawsze pytania zadanie przez Was! Jak wygląda proces nagrywania POP Science? Czym zajmuje się dr hab. Leszek Błaszkiewicz? Przy tworzeniu jakich książek brał udział? Czy pojawi się POP Science na żywo? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym POP Science! Zapraszamy!…
…
continue reading

1
Powrót na stare... stanowisko archeologiczne
10:23
10:23
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
10:23Po trzynastu latach misja Wydziału Archeologii UW wróciła do Ptolemais w obecnej Libii! O badaniach dawnej stolicy rzymskiej prowicji Cyrenajki Bartoszowi Pergołowi opowiada dr Piotr Jaworski
…
continue reading
Kilka nowości oraz wystawy stałe - Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza. Ofertę placówki, w rozmowie z Kubą Łasickim, przedstawiły dr Marta Piszczakowska i Paulina Paul.
…
continue reading
Od feminatywów w języku mówionym, używanych w przestrzeni publicznej i w końcu w dużych modelach językowych. Czy LLMy dyskryminują ze względu na płeć? Jak poradziły sobie w unikalnym teście wrażliwości na płeć i czy język polski utrudnia inkluzywne tłumaczenia? Również o tym czy duże modele językowe da się wychować. Opowiada Aleksandra Tomaszewska,…
…
continue reading

1
Trzy lata wojny: co dalej z Ukrainą i Europą?
24:23
24:23
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
24:23Minęły trzy lata od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Jak zmieniły się w tym czasie polsko-ukraińskie relacje? Co chciałaby osiągnąć nowa amerykańska administracja i jakie scenariusze zakończenia wojny są dziś możliwe? O tym w rozmowie z Maksem Walewskim mówi dr Ernest Wyciszkiewicz, politolog i dyrektor Centrum Mierosz…
…
continue reading
Polska przyjęła nową strategię migracyjną na lata 2025-2030, która ma odzyskać kontrolę i zapewnić bezpieczeństwo, ale czy rzeczywiście to my jeszcze kontrolujemy ten proces? Jeszcze niedawno z Polski się wyjeżdżało – dziś rząd zmienia wektor polityki migracyjnej, co budzi zarówno nadzieje, jak i społeczne obawy. O tym, kto zyska, kto straci i jak …
…
continue reading
Trzy razy Z: zakuj, zdaj, zapomnij. Ten model nauki sprawdza się chyba jedynie w szkole, gdzie zamiast umiejętności oczekuje się od nas abstrakcyjnej wiedzy. A co, jeśli można uczyć się inaczej? Z pomocą przychodzą LARP-y (live action role-playing), które pozwalają przekuć działanie w praktyczną wiedzę. O tym, jak się uczymy i w jaki sposób gry mog…
…
continue reading

1
Wszystko co wiecie o archeologii z Indiany Jonesa jest prawdą
19:26
19:26
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
19:26Prestiżowy grant ERC pozwoli dr Małgorzacie Kot na poszukiwanie śladów interakcji różnych gatunków człowieka na azjatyckich czterotysięcznikach. Pustkowia, jaskinie i piesza wyprawa z namiotem i sprzętem badawczym w plecaku - o to wszystko pyta Kacper Koźluk
…
continue reading

1
Co ma Słowacki do teorii queer? Nowe odczytanie Anhellego
14:04
14:04
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
14:04"Anhelli" to jeden z bardziej bizarnych poematów Słowackiego. Pustynia Syberii, krwawy turniej Polaków na ukrzyżowania i finałowa scena, w której bohater postanawia... nie walczyć o kraj. Jak ten obraz rezygnacji łączy się z kulturoznawczą teorią queer? O tym Bartoszowi Pergołowi opowiada dr. Ludmiła Janion, badaczka z OSA UW…
…
continue reading

1
Naukąt SGH: Postanowienia noworoczne i matematyka?
15:06
15:06
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
15:06Krzysztof Stroiński, student ekonomii ze Szkoły Głównej Handlowej, rozkłada na czynniki pierwsze temat postanowień noworocznych. Jak matematyka wpływa na nasze decyzje, dlaczego trudno nam realizować cele, a także jak unikać pokus, które mogą zrujnować naszą motywację? Odpowiedzi na te pytania, połączone z perspektywą terapii uzależnień i treningów…
…
continue reading

1
Fizyka w tych filmach jest absurdalna! - POP Science #92
2:05:48
2:05:48
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
2:05:48Jak filmy science fiction przedstawiają fizykę i naukę? W tym materiale omówimy błędy naukowe, które można dostrzec w takich produkcjach jak Grawitacja, Marsjanin czy Diuna. Przyjrzymy się niezgodnościom związanym z grawitacją, eksplozjami w kosmosie, biomechaniką oraz warunkami na innych planetach. Czy twórcy łączą realizm z potrzebą rozrywki? Czy…
…
continue reading

1
Czy jest coś, czego grzyby nie potrafią?
19:08
19:08
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
19:08Są ogromne i metabolizują substancje, o których inne organizmy mogą tylko pomarzyć. Bywają drapieżnikami, potrafią się komunikować i żyją w niesamowitej relacji z innymi organizmami, na przykład z mrówkami. O niesamowitych grzybach z prof. Martą Wrzosek rozmawia Kacper Koźluk
…
continue reading

1
Pył drogowy szkodzi zdrowiu warszawiaków
11:46
11:46
Na później
Na później
Listy
Polub
Polubione
11:46Szkodliwe substancje osiadają na jezdni, tworząc trudny do zmycia pył drogowy i szkodząc naszemu zdrowiu. W warszawskim kontekście ten temat zbadała dr Sylwia Dytłow z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wszystko rozjaśniła w rozmowie z Kubą Łasickim.
…
continue reading