show episodes
 
Artwork

1
padlog podcast

Łukasz Smulik, Robert Kaciun

icon
Unsubscribe
icon
Unsubscribe
Miesięcznie+
 
Zainspirowani innymi polskimi podcastami postanawiamy pogadać do mikrofonu w wersji „uncut” i bez edycji . Jest to kontynuacja i kolejna forma naszego hobby i pasji do gier konsolowych. Skupiamy się na singlowej rozgrywce ale czasami gramy też w multi, dla nas w grach liczy się dobra historia, gameplay i wykonanie. Gramy we wszystko jak leci i ze sprzętem jesteśmy na bieżąco. Born to Play Łukasz Smulik, Robert Kaciun
  continue reading
 
Artwork

1
Internet. Czas działać!

Fundacja „Internet. Czas działać!”

icon
Unsubscribe
icon
Unsubscribe
Miesięcznie
 
Walczymy o prawo do prywatności i kontroli nad technologią. Gromadzimy i omawiamy wiadomości ze świata technologii pod względem prywatności i praw użytkowników. Skupiamy się na praktycznych aspektach prywatności oraz na sposobach, w jaki konsumenci mogą mieć wpływ na kształt świata technologii.
  continue reading
 
Artwork

1
bezpieczny podcast

bezpieczny.blog

icon
Unsubscribe
icon
Unsubscribe
Miesięcznie
 
Cykliczna audycja serwisu https://bezpieczny.blog, w której rozmawiamy o bezpieczeństwie i prywatności w sieci za pomocą prostego języka. Jeżeli chcesz podnieść swoją świadomość odnośnie czyhających tam zagrożeń, to ten podcast jest dla Ciebie! #bezpieczeństwo #cyberbezpieczeństwo #security #cybersecurity #it #technology
  continue reading
 
Artwork

1
ITstorie

ITstorie

icon
Unsubscribe
icon
Unsubscribe
Miesięcznie
 
Chcesz wkroczyć w świat IT i nie wiesz od czego zacząć? A może chcesz przenieść swoją karierę na następny poziom? Nie wiesz którą drogę wybrać - techniczną czy managera? Tu dowiesz się czym zajmują się osoby pełniące konkretne role. Wyjaśniamy czym różni się Project Manager od Scrum Mastera, jakich umiejętności potrzebuje Architekt IT i czym zajmuje się CTO (Chief Technology Officer).
  continue reading
 
Artwork

1
Wycinki z Przyszłości

Monika Borycka i Joanna frota Kurkowska

icon
Unsubscribe
icon
Unsubscribe
Miesięcznie+
 
Hej, tu Monika Borycka z TrendRadar oraz Joanna frota Kurkowska. Razem prowadzimy podcast Wycinki z Przyszłości - to nasze luźne rozmowy, w których przybliżamy i analizujemy aktualne trendy, przedstawiamy najciekawsze raporty na rynku oraz najbardziej intrygujące zjawiska technologiczne. Patrzymy na nie z wielu perspektyw, zarówno tych biznesowych, jak i społecznych, wplatając w każdy odcinek szczyptę popkultury i nerdowej frajdy.
  continue reading
 
Artwork

1
Patoarchitekci

Łukasz Kałużny, Szymon Warda

icon
Unsubscribe
icon
Unsubscribe
Miesięcznie+
 
Patoarchitekci to podcast o IT bez zbędnego bullshitu. Serwujemy solidną dawkę wiedzy z DevOpsa i okolic, okraszoną błazeńską nutą absurdu. Łukasz Kałużny i Szymon Warda rozbierają technologie na czynniki pierwsze – i to takie, o których reszta świata nawet nie słyszała. Naszą misją jest pomóc Ci nie tylko przetrwać w tym szalonym świecie IT, ale wręcz go zdominować i to z beztroskim uśmiechem na twarzy! Chcesz wiedzieć, co naprawdę dzieje się w technologii? Wbijaj! 👉 https://patoarchitekci. ...
  continue reading
 
Artwork

1
PI Technologia

Polityka Insight

icon
Unsubscribe
icon
Unsubscribe
Miesięcznie
 
W audycji Polityki Insight rozmawiamy o technologiach i ich wpływie na nasze codzienne życie. Naszymi gośćmi są eksperci i politycy, naukowcy i przedsiębiorcy. Wspólnie zastanawiamy się, jak sztuczna inteligencja, roboty, drony, biometryka czy internet rzeczy zmieniają społeczeństwo i nas samych.
  continue reading
 
Loading …
show series
 
Technology Radar znów nadaje! Łukasz i Szymon prześwietlają najnowszy vol. 32 z mikroskopijną dokładnością. Humor miesza się z technicznymi analizami, gdy panowie omawiają AI Accelerated Shadow IT i SAFe umieszczone na hold. Od Cursor przez DeepSeek-1 do Model Context Protocol - wszystkie nowe technologie przechodzą przez patoarchitektoniczne sito.…
  continue reading
 
Google Cloud Next 2025 otwiera sezon konferencji hyperscalerów z Agentic AI 🤖 na pierwszym planie. Google zaprezentował przełomowy Agent to Agent Protocol 🔗, który stanowi fundament komunikacji między agentami. Czeka nas rok pełen "Agentic, Agentic, Agentic" 🔥. W odcinku analizujemy TPU Ironwood (10x wydajniejsze niż poprzednia generacja) i Google …
  continue reading
 
Czy o muzyce warto jeszcze czytać w 2024 roku?Jakie książki polecamy na urlop? Dlaczego warto chodzić do kina pomimo hegemonii streamingów? Co ostatnio ciekawego przeczytałyśmy? Co ostatnio ciekawego oglądałyśmy? O tym w kolejnej odsłonie Mediateki Nerda! Materiały dodatkowe znajdziesz tutaj.Autor: Monika Borycka
  continue reading
 
Vibe Coding 2025H1 wkracza na scenę! Łukasz i Szymon analizują koncepcję vibe codingu stworzoną przez Andreja Karpathy'ego. Czy AI faktycznie może pisać kod za nas? Nasi Patoarchitekci konfrontują entuzjazm z technologicznym sceptycyzmem. Odcinek zagłębia się w praktyczne aspekty GitHub Copilot, Cursor i innych narzędzi AI. Prowadzący omawiają zagr…
  continue reading
 
W ostatnich miesiącach soulslikowy klimat nas nie opuszcza czego przykładem są dwie kolejne produkcje z tego gatunku. Berserker zaoferował dobry klimat, walkę i oprawę audio-wizualną w liniowej formie, przeginając czasami z poziomem trudności. Arrisa za to w świecie postapo i klimatach si-fi zaserwowała również ciekawe systemy na mniejszą skalę. Po…
  continue reading
 
Razem z Monika Borycka usiadłyśmy, aby nagrać kolejny odcinek podcastu "Wycinki z przyszłości", gdzie rozmawiałyśmy o ewolucji kanałów dystrybucji treści. I cóż to nam wyszło? Na przykład problem nadmiaru treści. Żyjemy w czasach bezprecedensowej obfitości contentu - codziennie na platformy streamingowe trafia ok. 120,000 nowych utworów muzycznych,…
  continue reading
 
Wiktor Szulski i jego zdolności ezoteryczne w post - sowieckiej Warszawie na dobre przyciągneły do pada i konsoli PS5. Estończycy z kolei w debiutanckim projekcie dostarczyli niesamowicie dobrego rpg-a w rzucie izometrycznym który zaskakuje głębią narracji. Poza tym omówienie nagród BAFTA i sporo newsów z naszej branży.…
  continue reading
 
Zastanawiasz się jak zbudować własną Architekturę on-premises PaaS bez uzależnienia od chmury? W tym odcinku Patoarchitekci analizują open-source'owe alternatywy dla usług chmurowych. Łukasz i Szymon omawiają Kubernetesa, Ranchera i inne kluczowe komponenty własnej platformy. Prowadzący szczegółowo rozkładają na czynniki pierwsze budowę platformy P…
  continue reading
 
Czy jesteś programistą jednego języka? W najnowszym odcinku Short #71 rozmawiamy o niepokojącym trendzie specjalizacji w jednej technologii. Dyskutujemy też o migracji kompilatora TypeScript do Go i natywnym wsparciu dla TypeScript w Node.js. Analizujemy ekosystem Mercado Libre z ich 30 tysiącami mikroserwisów i platformą IDP. Sprawdzamy kontrowers…
  continue reading
 
Ten odcinek w całości poświęcony jest czerwonej firmie z Kioto. Nintendo wreszcie oficjalnie ujawniło szczegóły o swojej nowej konsoli hybrydowej. Pierwszy raz w historii tej firmy mamy bezpośrednią kontynuację sprzętową z numerkiem "dwa" w nazwie. Startowe tytuły może nie zachwycają ale nowa gra na wyłączność od From Software na pewno intryguje. P…
  continue reading
 
Kubernetes Security, Region Cloud Disaster i inne tematy w nowym odcinku Short #70! Patoarchitekci analizują narzędzie Kubescape, które wychodzi z Sandboxa CNCF i oferuje alternatywę dla drogich rozwiązań komercyjnych. Przygotuj się na dyskusję o zniszczonych regionach chmurowych i wektorowym pojedynku OpenSearch vs Elastic. Nowy Grafana Loki 3.4 w…
  continue reading
 
W najnowszym odcinku "Wycinków z przyszłości" zanurzamy się w gorący temat, który właśnie elektryzuje internet - funkcję generowania obrazów w stylu Ghibli przez ChatGPT. Czy to kolejny przejaw kreatywnej ewolucji, czy raczej bezpardonowa kradzież artystycznego dziedzictwa? Studio Ghibli, założone przez legendarnego Hayao Miyazakiego, to nie tylko …
  continue reading
 
Liczba numerologiczna danej osoby jest istotna nie tylko w kontekście randkowym, ale ma coraz większą istotność w sferze życia zawodowego. Czy wibracja drogi życia jest chroniona przepisami RODO? Rozstrzygamy dylemat, z jakim musi się mierzyć wielu inspektorów ochrony danych. Link do artykułu: https://www.internet-czas-dzialac.pl/czy-liczba-numerol…
  continue reading
 
W najnowszym odcinku "Wycinków z przyszłości" zabieramy Was w podróż po tegorocznym South by Southwest - jednej z najważniejszych imprez technologiczno-kulturalnych na świecie. Frota dzieli się świeżymi wrażeniami z Austin, które stało się na 10 dni prawdziwym epicentrum dyskusji o przyszłości technologii, rozrywki i… ludzkości. Aby posłuchać które…
  continue reading
 
W najnowszym odcinku Patoarchitektów nurkujemy w świat Vibe Codingu i odkrywamy jego mroczne tajemnice. AI jako super-junior generuje kod, a TypeScript przesiada się na Go. Podatność SAML pozwala zalogować się jako dowolny użytkownik! Analizujemy Amazon S3 Tables i ich wpływ na uproszczenie systemów w AWS. Odkrywamy, jak eBPF rewolucjonizuje bezpie…
  continue reading
 
Książkowa przygoda tytułówego giermka zaskakuje oprawą i pomysłową rozgrywką w usłudze PS Plus Extra i Premium. Przechodzenie ze świata 2D do 3D jeszcze nigdy nie było tak pomysłowe. W drugim tytule tego odcinka wcielamy się w detektywa Benedykta i próbujem rozwikłać sprawę morderstwa. Kimat cthulhu starej posiadłości i zgadki oraz walka z gatuku m…
  continue reading
 
Jak rozbijać monolity bez rozbijania zespołu? W tym odcinku Patoarchitekci analizują strategie migracji, europejską inicjatywę RISC-V i kontrowersyjny pomysł kierowania ruchu mikroserwisów przez CDN. Szymon preferuje wydzielanie serwisów z najmniejszą liczbą zależności, podczas gdy Łukasz pyta o motywację całego przedsięwzięcia. Od mierzenia produk…
  continue reading
 
Śliwka, Bielik i LLM-y znów goszczą w naszym skróconym odcinku! Polskie modele językowe rozwijają się jak szalone, a Allegro dorzuca swoje tłumaczenie międzysłowiańskie. Event Destinations mogą wreszcie zastąpić nasze ukochane (czytaj: znienawidzone) webhooki. Raport Tech Trends 2025 od Deloitte potwierdza to, co wiemy - AI zjada budżety IT. Micros…
  continue reading
 
W trzecim odcinku omawiamy tematy technologiczno-polityczne. Rząd Wielkiej Brytanii wymusił wyłączenie szyfrowania w iCloud, Szewcja żąda backdoora w Signalu, a Google przeznaczy 5 milionów dolarów na szkolenia AI w Polsce. Ponadto polecamy ciekawe aplikacje na Androida. Linki do materiałów: https://www.internet-czas-dzialac.pl/icd-recap-3 💛 Wesprz…
  continue reading
 
“Wznieś entropię, flipnij mem, niech ekrany tańczą, słajpuj precz tę noc.”, czyli dziś o internetowym końcu świata i końcu internetu. Czy udaje nam się złapać zeitgeist zmian? Czy internet jest już nieużywalny? Czy ma to związek z wzrostem popularności treści generowanych przez AI, a może zaczęło się dużo wcześniej? Wychodzimy od wykładu Geerta Lov…
  continue reading
 
Jak wygląda praca CTO w firmie usługowej? W tym odcinku Patoarchitektów gościmy Tomka Onyszko, który dzieli się swoim doświadczeniem z Predica. Tomek tłumaczy, że sprzedawanie przez technologię to kluczowa część tej roli. Dowiesz się, jak ewoluuje rola CTO wraz ze wzrostem organizacji. Usłyszysz o balansowaniu między celami krótko i długoterminowym…
  continue reading
 
Czy praca w branży muzycznej kończy się tylko na znajomości muzyki? Czy można w niej pracować nie interesując się samą muzyka, ale wszystkim dookoła? Co zmiany w świecie muzyki mają wspólnego ze zmianami w świecie mediów? Kim jest "konsultant muzyczny"? Czy technologia ma miejsce w muzyce i czy muzyka powinna znaleść miejsce w świecie technologii? …
  continue reading
 
W Short #66 analizujemy finansowy wyścig gigantów chmurowych z AWS, Microsoftem i Google. Omawiamy nowy model GPT-4o mini dla GitHub Copilot i przełomowe funkcje w OpenTofu 1.9. Przyglądamy się też pierwszemu chipowi kwantowemu Microsoftu z cząsteczkami Majorana. Cloudflare przechodzi na Open Telemetry, co znacząco upraszcza ich infrastrukturę moni…
  continue reading
 
W rozmowie Maciej Lelusz, CEO evoila Poland, dzieli się swoją drogą od specjalisty IT do stanowiska CEO. Opowiada o wyzwaniach związanych z zarządzaniem firmą technologiczną, znaczeniu budowania społeczności oraz podejmowaniu ryzyka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie kompetencje są kluczowe dla CEO, jak wygląda jego codzienność oraz na ile CEO mus…
  continue reading
 
Przygody Aloy w świecie duńskich klocków dostarczają dobrego humoru, przyjemnej oprawy, dobrego dubbingu i przyzwoitej rozgywki. Śnieg z kolei zasypał kultowe miasteczko w USA gdzie wraz z Cartmanem i ekipą larpujemy w innym stylu niż miało to miejsce w poprzednich częściach. Poza tym newsy, omówienie Dice Awards i ostatniego State of Play od Sony.…
  continue reading
 
W najnowszym odcinku Short #65 stawiamy Javę i Pythona do walki w ringu AI! Nasz PatoAI na Discordzie właśnie dostał upgrade i może pochwalić się bazą 76 odcinków w swojej wektorowej pamięci. Azure serwuje nam nowe network tools dla App Service, a DoorDash kombinuje jak połączyć klastry cross-region. Tymczasem PostgreSQL po cichu przejmuje tron wśr…
  continue reading
 
Co wspólnego ma Super Bowl z postępującym hypem na AI? Jak nowa “Deep Research” od Open AI wpłynie na branże badawczą? Czy Gwiezdne Wrota w roku 2025 powinny kojarzyć się tylko z filmem i serialem? Czemu DeepSeek wydaje się intrygująca premierą i dlaczego zmienić swoje myślenie o budowaniu zespołów? Czy AI zabierze nam pracę? A może są już oferty p…
  continue reading
 
"Prosto i praktycznie" to nie żart - tym razem Patoarchitekci naprawdę tłumaczą kontenery bez zbędnego teoretyzowania. Od chroota przez FreeBSD Jail aż po współczesnego Dockera. Poznaj anatomię kontenerów i ich warstwową naturę. Dowiedz się, jak ContainerD i runc współpracują z kernelem, oraz dlaczego cgroups i namespaces są kluczowe dla izolacji p…
  continue reading
 
Stack Overflow upada, a DeepSeek AI wkracza na scenę w najnowszym odcinku Short #64. Patoarchitekci analizują upadek legendarnej platformy programistów i badają chińskiego konkurenta dla ChatGPT. Zespół zagłębia się w świat Cloudflare SSH na żądanie i demaskuje marketingowy szum wokół Observability 2.0. Networking wraca do łask, a eBPF może zastąpi…
  continue reading
 
Drugie podejście Sony do wirtualnej rzeczywistość jest bardziej udane i przystępne. Testuję ten sprzęt od kilku tygodni i mam coraz lepsze wrażenia. Poza samym headsetem i kontrolerami omawiam dema i wersje próbne VRowych gier które ukazały się w abonamencie PS Plus Premium. Standardowo również newsy, premiery lutego i gry subskrypcyjne na ten mies…
  continue reading
 
Patoarchitekci wracają z gorącym Short #63, gdzie Microsoft Hyperlight rozpala dyskusję o przyszłości mikroVM-ek. Oracle próbuje JavaScript zrozumieć, a my próbujemy zrozumieć Oracle. W tym odcinku nurkujemy w świat Microsoft HV i jego milisekundowych osiągów. Gość specjalny Wojtek Gawroński rzuca nowe światło na nowości z AWS re:Invent, prostując …
  continue reading
 
Smoki wróciły, może nie w takiej formie jak byśmy chcieli ale zawsze warto samemu sprawdzić co tym razem przygotwało EA i Capcom. Studio BioWare podeszło dosyć kontrowersyjnie do tematu i zaserwowało graczom duże zmiany w gameplayu i "bohateru". Capcom za to zbyt mocno przekombinował i udziwnił rozgrywkę w drugiej części Smoczych Dogmatów. Poza tym…
  continue reading
 
Choć Activate Technology & Media Outlook wyszedł pod koniec 2024 roku, my siadamy do niego teraz - w końcu ponad 200 stron trendów i insightów badawczych nie przeczyta się w 5 minut 😅 W tym odcinku szukamy najciekawszych fragmentów raportu, patrzymy na gaming, wypatrujemy easter eggów, patrzymy na wydłużającą się dobę, moc zakupową, świat kobiecego…
  continue reading
 
Loading …

Skrócona instrukcja obsługi

Posłuchaj tego programu podczas zwiedzania
Odtwarzanie

OSZAR »